Kocioł Pulsacyjny jest to najbardziej zaawansowane osiągnięcie w dziedzinie kotłów kondensacyjnych.
W Kotle Pulsacyjnym palnik został zastąpiony komorą spalania, która w istocie jest silnikiem pulsacyjnym. Wykorzystuje on zasadę spalania gazu, opracowaną i stosowaną pierwotnie w silnikach lotniczych. Przeniesienie tej technologii do urządzenia grzewczego było możliwe dzięki 10-letniemu programowi badań firmy Auer. Opracowane rozwiązanie zostało zastrzeżone międzynarodowym patentem.
Jak to działa?
Palnik, który normalnie może się rozregulować, został zastąpiony komorą spalania. Przez otwartą klapkę zaworową do komory dostaje się mieszanka powietrzno-gazowa, która zostaje zapalona przez świecę. Wybuch powoduje wzrost ciśnienia i domknięcie klapki, a spaliny bardzo gwałtownie przemieszczają się do zwoju rur wylotowych (wymiennika ciepła). Powstałe w ten sposób podciśnienie w komorze spalania powoduje, że klapka zaworowa otwiera się ponownie i pobierana jest kolejna dawka mieszanki. Rozgrzana świeca wywołuje zapłon itd. Cykl powtarzany jest 115 razy na sekundę.
Zapraszamy również do obejrzenia wideo na temat pompy Auer:
Czy spalanie pulsacyjne jest bezpieczne?
Tak, proces ten jest całkowicie bezpieczny. Ciśnienie powstające w komorze spalania jest znikome. Co więcej, temperatura spalania gazu jest mniejsza niż w przypadku kotłów z palnikami.
Co daje technologia pulsacyjna?
Poza wszystkimi korzyściami jakie daje daje odzysk energii ze spalin, Kocioł Pulsacyjny ma wiele zalet niespotykanych w kotłach kondensacyjnych z tradycyjnym palnikiem:
- dzięki spalaniu pulsacyjnemu wyeliminowano ciągłą obecność płomienia. Jest to najistotniejsza cecha konstrukcji w porównaniu do tradycyjnych kotłów kondensacyjnych. Każdy pojedynczy mikrowybuch ma taką samą wydajność energetyczną, a moc grzewcza dostosowywana jest poprzez długość cykli, z jakimi pracuje kocioł. Tak więc z kotła o mocy 20 kW można teoretycznie uzyskać moc w zakresie od 1 do 20 kW. Nie ma ograniczeń wynikających z możliwości modulacji palnika!
- komora spalania Kotła Pulsacyjnego, jak i wymiennik ciepła są całkowicie zanurzone w wodzie, dzięki temu powstaje duża powierzchnia wymiany ciepła. Zapewnia to doskonałą sprawność urządzenia.
- bogaty standard wyposażenia kotła obejmuje czujnik temperatury wewnętrznej z jej dodatkową korekcją oraz zewnętrzny czujnik pogodowy, system zapobiegający tworzeniu się bakterii legionelli, standardowe sterowanie dla trzech niezależnych obiegów grzewczych. Kocioł Pulsacyjny nadzoruje niezależnie każdy obieg, aby uzyskać największe oszczędności i komfort. Wydajność c. w. u. - w zależności od modelu - sięga 29 l/min. (z systemem Profusion).
- w wymienniku ciepła mieści się w jednym momencie około 2000 impulsów cieplnych. Przepływ spalin jest zakłócony, co sprawia, że na wewnętrznej powierzchni wymiennika nie osadza się warstwa ograniczająca wymianę ciepła, co utrzymuje zużycie gazu na niezmiennie niskim poziomie.
- Kocioł Pulsacyjny nie wymaga okresowej regulacji i czyszczenia. Oznacza to znaczne obniżenie kosztów przeglądów kotła.
- Kocioł pozwala na znaczne ograniczenie kosztów instalacji poprzez zastosowanie bardzo taniego przewodu wydechowego z PCV-U. Nie ma potrzeby zastosowania bardzo drogich systemów rur koncentrycznych czy kwasoodpornych wkładów kominowych.
- bardzo prosta budowa kotła i doskonała jakość użytych materiałów (inox 316L) zapewniają funkcjonowanie kotła przez dłuższy okres niż w przypadku kotłów z palnikiem.
- Kocioł Pulsacyjny to najbardziej ekologiczne urządzenie (emisja 10 mg NOx/kWh). Doskonale współpracuje z alternatywnymi źródłami ciepła i może być zasilany zarówno gazem ziemnym jak i propanem.
Czy warto?
Tak. I to bez względu, czy chcemy ogrzewać dom rodzinny, naszą firmę czy wielką powierzchnię przemysłową. Zaufanie naszych klientów do Kotła Pulsacyjnego potwierdza, że warto.