Nowości - Faba

Nowości

Nowości

Bojlery Bosch

Elektryczne pojemnościowe podgrzewacze wody marki Bosch przeznaczone są do przygotowywania i magazynowania ciepłej wody użytkowej.

Szeroki wybór modeli o pojemności od 10 do 100 litrów z pewnością zapewni możliwość doboru urządzenia idealnie dostosowanego do potrzeb klienta.

Dostępne modele ogrzewaczy:

 • małe pojemności:

- TR2000T 10T, 15T - podgrzewacz w wersji nadumywalkowej, ciśnieniowy,

- TR2000T 10B, 15B - podgrzewacz w wersji podumywalkowej, ciśnieniowy.

Urządzenia te wyposażone są w kontrolkę roboczą sygnalizaującą pracę urządzenia, emaliowany zbiornik ze stali, anodę magnezową, grzałkę o mocy 1,5 kW oraz izolację cieplną wykonaną z ekologicznej, bardzo gęstej pianki poliuretanowej niezawierającej freonów.

 • duże pojemności:
  • wersja Slim: TR2000T 30 SB (z grzałka 1,2 kW), 50 SB (z grzałką 1,5 kW), 80 SB (z grzałką 2,0 kW).
  • wersja Standard: TR2000T 50 B (z grzałką 1,5 kW), 80 B (z grzałką 2,0 kW), 100 B (z grzałką 2,0 kW).

Urządzenia te wyposażone są w kontrolkę roboczą sygnalizaującą pracę urządzenia, emaliowany zbiornik ze stali węglowej oraz izolację cieplną wykonaną z ekologicznej, bardzo gęstej pianki poliuretanowej niezawierającej freonów.

Wersja Slim TR2000T ...SB o średnicy zasobnika 386 mm.

Wersja Standard TR2000T ...B o średnicy zasobnika 400 mm.

kocioool2

Firma Faba bierze udział w Programie obniżania emisji, anty smogowym oraz dofinansowania do kotłów ekologicznych, jako sprzedawca wysokiej jakości kotłów ekologicznych znanych marek.  Oferujemy kotły firm:  SAS, Rakoczy, Ogniwo, Zgoda, Defro oraz kontakt z dobrymi instalatorami i pomoc w wyborze prawidłowego kotła.

kotły objęte programem:

„ZGODA” WIEPRZ:
-ISKRA
-ISKRA-PLUS
-ISKRA-EKO
-EKO-ZGODA

SAS:
-SOLID
-BIO SOLID
-EFFEKT
-BIO EFFEKT

Rakoczy Stal:
-Cortina Pellet
-Cortina

SMO OGNIWO:
-EKO PLUS M

DEFRO:
-KOMPAKT EKOPELL
-SIGMA EKOPELL
-SMART EKOPELL
-SIGMA UNI
-BIO SLIM
-SIGMA

 

cortina_img

Dnia 07.06.2017  W radlinie na parkingu przed odziałem przy ulicy Rybnickiej 125 odbędzie się wystawa kotłów firmy Rakoczy.

BRETA PELET

BRETA PELET to urządzenie przystosowane do spalania peletu o średnicy do 8 mm i długości do 35 mm. Urządzenia te cechują się wysoką sprawnością (powyżej 91%) i są w pełni zautomatyzowane - zarówno rozpalanie jak i sterowanie procesem spalania jest w pełni automatyczne. Termokominki są bardzo praktyczne, mimo niewielkich wymiarów, użytkownik ma do dyspozycji pojemny zasobnik na paliwo, który w modelu 24 kW jest w stanie pomieścić do 35 kg peletu.

Konstrukcja BRETA PELET jest bardzo uniwersalna. Urządzenia mogą być ekologicznym źródłem ciepła we współpracy z instalacją c.o./c.w.u.. Jednak, podobnie jak w przypadku zwykłych kominków, termokominki te można również zainstalować wolnostojąco w pomieszczeniu mieszkalnym. W tym przypadku nie wymagają one osobnego pomieszczenia technicznego. BRETA PELET są bardzo wygodne i proste w obsłudze. Czynności podczas użytkowania sprowadzają się zwykle do nastawy żądanej temperatury pracy i uzupełnienia zapasu peletu. Jest to możliwe dzięki inteligentnej automatyce, która w pełni kontroluje pracę urządzenia, instalacji c.o./c.w.u. i samoczyszczącemu się modulowanemu palnikowi peletowemu.

CHARAKTERYSTYKA

 • dostępne 2 modele: o mocy 18 lub 24 kW
 • oszczędne i przyjazne środowisku naturalnemu źródło ciepła
 • wbudowany płaszcz wodny
 • możliwość instalacji w pomieszczeniu mieszkalnym - urządzenia nie wymagają pomieszczenia technicznego
 • samoczyszczący się modulowany palnik peletowy
 • inteligentna automatyka kontrolująca pracę termokominka instalacji c.o./c.w.u.
 • w pełni zautomatyzowane rozpalanie i sterowanie procesem spalania
 • możliwość podłączenia zasobnika c.w.u.
 • możliwość podłączenia dodatkowego regulatora temperatury pomieszczenia
 • zasobnik na pelet (do 35 kg)
 • bogate wyposażenie:

- automatyka
- pompa obiegowa
- naczynie wzbiorcze
- zawór bezpieczeństwa
- termostat
- wyjmowany pojemnik na popiół

 • w zestawie zawór temperaturowy dla ochrony temperatury powrotu
 • atrakcyjna cena
 • 3 lata gwarancji
Viking Smart

W ofercie firmy BIAWAR pojawił się nowy podgrzewacz elektryczny wody VIKING SMART. Podgrzewacze z tej serii to urządzenia ciśnieniowe wyposażone w zaawansowany elektroniczny regulator sterujący, optymalizujący pracę podgrzewacza, a także poprawiający komfort i oszczędność użytkowania.

Regulator SMART oparty jest o "samouczący" algorytm sterujący, który śledzi nawyki użytkowników, dostosowując temperaturę oraz dostępność ciepłej wody w zależności od wymagań domowników. W okresach zwiększonego zapotrzebowania, regulator podnosi temperaturę c.w.u. aby sprostać wymaganiom użytkowników. W okresach poza szczytowym zapotrzebowaniem, regulator utrzymuje temperaturę minimalnego komfortu cieplnego, zmniejszając tym samym zużycie energii.

Viking ikonki

 • Doskonała izolacja termiczna

Urządzenia są izolowane za pomocą gęstej, bezfreonowej pianki poliuretanowej, która zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne urządzeń. Doskonała izolacja w połączeniu z inteligentnym sterowaniem SMART daje klasę energetyczną B, nawet dla podgrzewaczy o pojemnościach 100 i 120 litrów, co jest wynikiem niespotykanym na rynku.

 • Najlepsze komponenty

Do budowy podgrzewaczy VIKING SMART wykorzystywane są komponenty najwyższej jakości, które wpływają na wyjątkową trwałość urządzeń. Potwierdzeniem tego jest aż 7-letnia gwarancja (pod warunkiem wymiany anody co  najmniej raz na 18 miesięcy).

Viking ikonki

Dostępne pojemności: 60 l, 80 l, 100 l i 120 l.

 

Wymiennik Kospel SBW

Oferta firmy KOSPEL została poszerzona o nowe modele wymienników c.w.u. o pojemności 300 litrów:

 • model SWW-300 - z dwoma wężownicami spiralnymi umieszczonymi w dolnej części zbiornika
 • model SBW-300 - z trzema wężownicami spiralnymi - dwie wężownice zlokalizowane w dolnej części zbiornika i jedna w górnej części zbiornika.

Nowe wymienniki są idealne do ogrzewania wody przy współpracy np. z kotłem c.o. i jednym lub dwoma innymi źródłami ciepła.

Kocioł EKD

Oferta firmy KOSPEL została właśnie poszerzona o nową linię kotłów dwufunkcyjnych z serii EKD. Kotły będą dostępne w dwóch wersjach:

 • EKD.L - kocioł dwufunkcyjny w wersji podstawowej, do współpracy z instalacją c.o. z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 130l, przeponowym naczyniem wzbiorczym do c.o. i c.w.u. o pojemności 12 litrów oraz z zaworem różnicy ciśnień tzw. bypassem. Kocioł należy dodatkowo wyposażyć w pokojowy regulator temperatury.
 • EKD.M.WiFi - kocioł ze sterownikiem pogodowym, z możliwością podłączenia do internetu i zdalnej regulacji przy pomocy komputera, tabletu lub smartfona. Wyposażenie j.w. + centrala sterująca C.PS.WiFi + czujnik temperatury zewnętrznej WE-027.
faba nowiny kotły węglowe RAKOCZY klasy 4 i 5
CORTINA i MULTIMAX to przykłady kotłów węglowych spełniających wymagającą normę ekologiczną PN-EN 303-5:2012 Unii Europejskiej na poziomie czwartym i piątym.

Czyste ogrzewanie węglem jest możliwe!

Artykuł o poniższej treści o normie PN-EN 303-5:2012 ukazał się 21.092016 w gazecie Nowiny.

artykuł nowiny kotły węglowe RAKOCZY klasy 4 i 5
Treść artykułu, który ukazał się Nowinach na temat nowoczesnych i ekologicznych kotłów węglowych

„Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie”

To zdanie jest powtarzane jak mantra, pojawia się w różnych polskich mediach mniej więcej od listopada 2013 roku, najczęściej opatrzone zdjęciem kopcącego na czarno komina. Powstało wiele serwisów internetowych poświęconych problemowi smogu, kolejne miejscowości inwestują w budowę stacji monitorujących jakość powietrza, a aplikacje, za pomocą których każdy może sprawdzić w swoim telefonie wyniki pomiarów z tych stacji, biją rekordy popularności.

Jako głównego winowajcę fatalnego stanu powietrza w Polsce wskazuje się tzw. niską emisję, a jako jej główne źródło – spalanie węgla w piecach i kotłach używanych w ogrzewnictwie indywidualnym.

Organizacje ekologów – popierane często przez zagraniczne fundacje – podkreślają, że mamy w Polsce duży problem z zanieczyszczeniem powietrza, którego przyczyną jest spalanie węgla, a najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu wyeliminowanie węgla jako źródła ogrzewania.

O tym, jak bardzo nieprecyzyjna, a w przypadku dużych miast niepotwierdzona, jest to teza, można by napisać osobny, obszerny artykuł, wskazując na cały szereg innych źródeł zanieczyszczenia, z milionami starych, ponad 10-letnich silników diesla na czele oraz setkami kotłowni, w których nie spala się węgla, ale różne odpady lub np. zużyty olej samochodowy, o czym dziwnym trafem w kontekście smogu mówi się często w drugiej kolejności albo prawie wcale.

Jednak najbardziej dziwi małe zainteresowanie mediów najlepszym z możliwych sposobów na walkę z dymiącym na czarno kominem pieca węglowego, którym jest nie wyeliminowanie, ale ulepszenie samego procesu spalania węgla w domowych kotłowniach poprzez wymianę nieefektywnych i nieekologicznych kotłów komorowych na nowoczesne i bardzo ekologiczne kotły retortowe, z bardzo dobrymi parametrami emisji spalin. Wszyscy zainteresowani tematem powinni poznać podstawową informację, że istnieje europejska norma dopuszczająca do użytkowania kotły na paliwa stałe (tak, także na węgiel!), która jest bardzo rygorystyczna w zakresie emisji i określa trzy klasy czystości spalin: 3, 4 i 5-tą – najlepszą. Urządzenia 3 czy 4 klasy to już kotły bardzo ekologiczne w porównaniu z większością kotłów dostępnych w marketach czy użytkowanych od lat w domowych kotłowniach. Urządzenia klasy 5-ej to najniższa emisja, gwarantująca brak dymu podczas spalania węgla.

Kotły węglowe Rakoczy

Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest kocioł Cortina, marki Rakoczy, w którym proces spalania węgla odbywa się w sposób praktycznie bezdymny, a wartości emitowanych pyłów i benzoalfapirenu (głównych składników smogu) są kilkanaście do kilkudziesięciu razy niższe od tych emitowanych przez tradycyjne piece i kotły węglowe. Kocioł ten przystosowany jest do opalania węglem sortymentu groszek.

Producent kotła Cortina postawił nie tylko na ekologię, ale także na bardzo wysoką sprawność kotła, która przekracza 92%, zmniejszając tym samym ilość opału potrzebnego do ogrzania budynku.

W kotle zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych zgłoszonych do ochrony patentowej. Dzięki cylindrycznej budowie komory spalania z wymiennikiem płomieniówkowym z powierzchni wymiany ciepła niemal całkowicie wyeliminowano wszelkiego rodzaju wnęki, kąty, narożniki i inne trudno dostępne zakamarki, w których gromadzą się zanieczyszczenia podczas pracy kotła. Dodatkowo komorę spalania wyłożono wysokiej jakości ceramiką żaroodporną, która pomaga dopalić wszystkie związki, chroniąc jednocześnie wewnętrzny płaszcz wymiennika, co znacząco zwiększa jego żywotność.

Sercem kotła Cortina jest chroniony patentem palnik retortowy wykonany z żeliwa ogniotrwałego, z automatycznym podajnikiem ślimakowym, a nad całością procesu spalania czuwa zaawansowany sterownik, który monitoruje proces spalania i sam dobiera najbardziej odpowiednie parametry.

Wysoka sprawność i doskonałe parametry emisyjne kotła Cortina zostały potwierdzone badaniami kotła w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu oraz zaświadczeniami zgodności kotła z normą PN EN 303-5:2012 i wymaganiami programów ograniczenia niskiej emisji PONE i KAWKA.

Poniższa tabela pokazuje przybliżone wartości emisji pyłów oraz benzoalfapirenu z kotła Cortina w porównaniu z innymi źródłami ogrzewania, którym przypisuje się główny udział w zanieczyszczaniu powietrza w Polsce:

 

<<<<TABELA Z EMISJAMI ZNAJDUJE SIĘ W OBRAZIE ARTYKUŁU>>>>

 

Jak widać na przykładzie kotła Cortina, węgiel, który uczyniono w Polsce głównym sprawcą smogu, przy zastosowaniu odpowiedniej technologii jego spalania może być naprawdę ekologicznym i wciąż jednym z najtańszych źródeł ogrzewania w budownictwie jednorodzinnym.

Średnia emisja pyłów z kotłów na paliwa stałe w Polsce według raportu konwencji LRTAP wynosi 480 mg/GJ[1] , za pomocą kotła Cortina możemy osiągnąć redukcję pyłu aż o 96%!

Pokazuje to, jak niewłaściwe i demagogiczne są postulaty ruchów ekologicznych opowiadających się za wyeliminowaniem ogrzewania węglem. Wystarczy docenić krajowe, innowacyjne produkty, aby w najprostszy i skuteczny sposób poprawić stan powietrza.

Nowoczesne kotły węglowe spełniające wymogi związane z 5 klasą czystości spalin są doskonałym rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć niską emisję zanieczyszczeń w ogromnym stopniu, nie eliminując przy tym węgla, naszego narodowego paliwa, jako źródła ciepła dla tysięcy polskich gospodarstw domowych.

[1] R. Kubica, B. Dębski, „Oszacowanie zmian wskaźników emisji pyłu całkowitego TSP oraz jego subfrakcji PM10 i PM2.5 ze spalania paliw stałych w sektorach mieszkalnictwa i usług w latach 2000–2013, na potrzeby raportowania do Konwencji LRTAP”, Przemysł Chemiczny 2016 (w druku).

 

Zasobnik LINDO

Zasobniki z jedną wężownicą serii LINDO przeznaczone są do podgrzewania i przechowywania ciepłej wody użytkowej przy współpracy z jednym źródłem ciepła. Urządzenia przystosowane są do współpracy w szczególności z wiszącymi kotłami gazowymi, jednak można je wykorzystywać również z innymi źródłami ciepła, np. kotłami stałopalnymi, olejowymi itp.

Zasobniki wy stępują w pojemnościach 120 i 150 l oraz charakteryzują się dużą wydajnością c.w.u., dzięki wężownicom o dużej powierzchni wymiany (odpowiednio 0,9 i 1,1 m2). Izolacja termiczna wykonana z polistyrenu EPS 200 oraz włókniny izolacyjnej zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne urządzeń.

Zasobniki z jedną wężownicą serii LINDO przeznaczone są do podgrzewania i przechowywania ciepłej wody użytkowej przy współpracy z jednym źródłem ciepła. Urządzenia przystosowane są do współpracy w szczególności z wiszącymi kotłami gazowymi, jednak można je wykorzystywać również z innymi źródłami ciepła, np. kotłami stałopalnymi, olejowymi itp.

Zasobniki wy stępują w pojemnościach 120 i 150 l oraz charakteryzują się dużą wydajnością c.w.u., dzięki wężownicom o dużej powierzchni wymiany (odpowiednio 0,9 i 1,1 m2). Izolacja termiczna wykonana z polistyrenu EPS 200 oraz włókniny izolacyjnej zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne urządzeń.

Dzięki dodatkowym rozwiązaniom konstrukcyjnym, takim jak wyprowadzenie króćców przyłączeniowych w jednej linii oraz wbudowany króciec spustowy, obsługa urządzenia jest prosta, a instalacja estetyczna.

Charakterystyka produktu:

 • dostępne pojemności 120 i 150l
 • zbiornik zabezpieczony przed korozją wysokiej jakości emalią ceramiczną oraz ochronną anodą magnezową
 • odizolowana ochronna anoda magnezowa umożliwia pomiar natężenia prądu ochronnego, co dodatkowo wpływa na żywotność i długi okres użytkowania urządzenia
 • wbudowana osłona czujnika temperatury umożliwia montaż czujnika temperatury źródła ciepła
 • duża powierzchnia grzejna oraz odpowiednia budowa wężownicy zapewniają dużą wydajność c.w.u.
 • unikatowe rozmieszczenie króćców przyłączeniowych w jednej linii ułatwia podłączenie zasobnika oraz zapewnia estetykę instalacji
 • demontowalna obudowa i izolacja termiczna zbiornika ułatwia transport urządzenia do miejsca montażu
 • wbudowany króciec umożliwiający podłączenie cyrkulacji c.w.u.
 • wbudowany króciec spustowy umożliwiający opróżnienie zbiornika
 • bardzo dobre parametry termoizolacyjne urządzeń (klasa energetyczna C)
Schemat LINDO
Schemat instalacji z zasobnikiem LINDO
KOSPEL SW Inox

Firma Kospel wprowadziła do oferty nowe wymienniki c.w.u. w wykonaniu ze stali nierdzewnej.

Zbiorniki oraz ich wężownice wykonane są ze stali nierdzewnej austenitycznej typu AISI 316 (tzw. kwasówka). Wymienniki są pasywowane zanurzeniowo, co zapewnia dodatkową ochronę miejsc, w których stal była poddana obróbce - spawaniu.
Zbiorniki z jedną wężownicą  SW.INOX oferowane są o pojemnościach od 100 do 300 litrów.

Do oferty wprowadzono również wymienniki z dwoma wężownicami SB.INOX o pojemnościach 200 i 300 litrów.